Nowy zespół przy minister edukacji. Zalewska: Będzie rozmawiał o najważniejszych kwestiach dla nauczycieli
Konferencja dotyczyła propozycji działań związanych ze wzmocnieniem dialogu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli oraz ogólnopolskimi organizacjami jednostek samorządu terytorialnego. Zalewska poinformowała, że w związku z przedłużającą się procedurą powołania trójstronnej komisji ds. oświaty, utworzony zostanie zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty przy ministrze edukacji.
– Powstanie zespołu jest konieczne, to tam trzeba rozmawiać o najważniejszych kwestiach dla nauczycieli – o ich wynagrodzeniu i awansie zawodowym – powiedziała szefowa MEN. Minister edukacji podkreśliła, że każda decyzja finansowa rządu skutkuje określonymi działaniami samorządu terytorialnego. – Do tej pory nie było formalnej struktury, która pozwoliłaby podpisać zobowiązania ze strony przedstawicieli związków zawodowych, ministerstwa i samorządu oraz wymusić na każdym z nich wywiązanie się z obietnic – dodała szefowa MEN.
Do udziału w pracach zespołu minister zaprosiła reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli, ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego biorące udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także Ministra Finansów, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Minister edukacji potwierdziła potrzebę prac nad zmianą zapisu artykułu 42 Karty Nauczyciela i przydziału większej liczby godzin do dyspozycji dyrektora. Dodatkowo podkreśliła potrzebę wypracowania – wspólnie z samorządami – standardów pracy w placówkach oświatowych, a także wprowadzenia ustawowego wymogu opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół przez reprezentatywne związki zawodowe. Jednocześnie wyraziła zgodę na zajęcie się w najbliższym czasie – w ramach powoływanego zespołu – kwestiami wprowadzenia i ujednolicenia pensum m.in. dla pedagogów, psychologów, logopedów.